Makine ve Metal Teknolojileri

Amacı

Modern Türkiye'nin gereksinim duyduğu araştırma ve geliştirme alanlarında çalışabilecek, geliştirici, meslek etiğine sahip, ilkeli, insani değerlere saygılı, makine parçalarının teknik resimlerini elle veya bilgisayar ortamında çizebilen, çizilmiş hazır resimleri okuyabilen ve bunların imalatlarını yapabilen pratik bilgi ve beceriye sahip teknik eleman yetiştirmektir.

Vizyon

Mezunları sektör tarafından tercih edilen ve aranan, bölge insanının ufkunu açacak gelişmelere öncülük eden, bilgi birikimi ve uygulama tecrübesi yüksek, teknik elemanları yetiştirerek öğrenci tercihlerinde ilk sıralarda yer alan bir program olmak.

Misyon

Sektörün ihtiyaç duyduğu üretken, araştırmacı, özgüven sahibi, toplumsal ve mesleki etik bilincine sahip, bilim ve teknolojideki gelişmeleri takip eden ve kendini sürekli yenileyen, yeterli teknik bilgilerle donatılmış nitelikli bireyler yetiştirmek.

Programın Dili: Türkçe

Programın Tanımı

Bu Bölümde Makine Programı, Makine Resim Konstrüksiyon Programı ve Tarım Makineleri Programı olmak üzere üç farklı program eğitimi verilmektedir. Bu programlar, teknikerlik seviyesinde, tasarım ve imalat yöntemleri, teknik resim, malzeme bilgisi, hidrolik ve pnömatik, mühendislik, tarım makineleri vb. meslek derslerinin birikimleriyle bilgisayar destekli tasarım yapabilen konvansiyonel ve modern takım tezgâhlarıyla, talaşlı ve talaşsız imalat yöntemleriyle makine parçaları imalatını ve montajını yapabilen makine teknikerleri yetiştirir. Program 2 yıllık eğitim veren önlisans programıdır. 4 yarıyıldan oluşmaktadır. Her yarıyılda toplam 15 hafta ders işlenmektedir. Ayrıca 30'ar günlük 2 staj dönemi bulunmaktadır.

Bölümde Yer Alan Programlar

  Program
1 Makine

Bölüm İdaresi

Dr.Öğr.Üyesi Mehmet ERDEM Bölüm Başkanı
Öğr.Gör. Arzu KARACA Bölüm Başkan Yardımcısı

 

Bölüm Öğretim Elemanları
  Öğretim Elemanı Program Görev Yeri IP Tel. e-mail
1 Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ERDEM Makine KTBMYO 6140 mehmet.erdem@dpu.edu.tr
2 Öğr.Gör.Dr. Nuri CEYLAN Makine KTBMYO 6141 nuri.ceylan@dpu.edu.tr
3 Öğr.Gör. Ahmet KÖKEN Makine KTBMYO 6144 ahmet.koken@dpu.edu.tr
4 Öğr.Gör. Arzu KARACA Makine KTBMYO 6142 arzu.akbulut@dpu.edu.tr
5 Öğr.Gör. İsmail ALSAÇ Makine KTBMYO 6143 ismail.alsac@dpu.edu.tr
Son Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, Perşembe