Elektronik ve Otomasyon

Elektronik ve otomasyon sektörü,küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve çok hızlı bir gelişim içindedir.Bu sektör gerek sanayide, gerek ticari ve evsel uygulamalarda oldukça yaygındır. Bu uygulamaların temeli Elektronik Teknojisidir. İnsan sağlığı, güvenliği ve yaşam konforu açısından oldukça önemli alt alanlara hitap eden elektronik sektöründe; rekabetçi, yeni teknolojilere açık kaliteli üretim ve satış sonrası hizmet gerekir. Ülkemizin küresel ölçekte rekabeti için elektronik teknolojisini iyi kullanan teknik elemanlara ihtiyaç artarak devam etmektedir. Mevcut çalışanların bilgilerinin, gelişen teknolojiye göre güncellenmesi ve sektöre yeni arz edilecek teknik elemanlara beşinci seviye yeterliklerinin kazandırılması gerekmektedir.

Elektronik teknolojisinin temeli üzerine kurulan elektrikli cihazlar, güvenlik sistemleri, iletişim araçları, otomasyon sistemleri, tıbbi cihazlar, endüstriyel sistemler gibi birçok uygulama alanları, ülkemizde, bölgesel ve sektörel olarak değişik gelişmişlik düzeylerine sahiptir. Elektronik teknolojilerine artan bir şekilde duyulan ihtiyaç, yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır.

Hızla küreselleşen iş dünyasında Elektronik Teknolojisi alanında da görülen rekabet büyük yoğunluk kazanmaktadır. Rekabetin temel unsurlarından en zor kazanılanı nitelikli insan kaynağıdır. Ayrıca, rekabet unsurlarından en önemlisi hız olarak görülmektedir. İstenen kalite düzeyine geç ulaşıldığı zaman işletmelerin yaşama şansı azalmaktadır. Bu yüzden ülkemizin mesleki ve teknik eğitiminde iyi planlanmış, etkin, verimli modüler sistem kullanılmalıdır. Öğrencilere, doğrudan sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlikleri esas alan modüller, modern eğitim yaklaşımlarıyla hızlıca sunulmalıdır. Hayat boyu öğrenme perspektifi ile bu modüllerden esnek yapılı kurslarla insan kaynaklarının geliştirilmesinde kullanılmalıdır. Ulusal ve gerektiğinde bölgesel ihtiyaçlara göre bu modüler sistem devamlı güncellenmelidir.
2017-2018 Bahar Yarıyılında bölüm öğrencilerinin Yapmış olduğu projeleri izlemek için tıklayınız.

Bölümde Yer Alan Programlar
  Program
1 Elektronik Teknolojisi
2 Mekatronik

 

Bölüm İdaresi

Dr.Öğr.Üyesi Ayşe DURAN Bölüm Başkanı
Dr.Öğr.Üyesi Kerim KARABACAK Başkan Yardımcısı

 

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

  Öğretim Elemanı Program Görev Yeri IP Tel. e-mail
1 Dr.Öğr.Üyesi Ayşe DURAN Elektronik Teknolojisi KTBMYO 6190 ayse.duran@dpu.edu.tr
2 Öğr.Gör. A.Enis YÖRÜ Elektronik Teknolojisi KTBMYO 6191 aenis.yoru@dpu.edu.tr
3 Öğr.Gör. Ali Rıza EBEOĞLU Mekatronik KTBMYO 6192 aliriza.ebeoğlu@dpu.edu.tr
4 Öğr.Gör. M.Ceyhun ERKOCA Mekatronik KTBMYO 6193 ceyhun.erkoca@dpu.edu.tr
5 Dr.Öğr.Üyesi Kerim KARABACAK Mekatronik KTBMYO 6194 kerim.karabacak@dpu.edu.tr
6 Dr.Öğr.Üyesi Volkan ÇETİNKAYA Elektronik Teknolojisi Fen Edebiyat Fakültesi   volkan.cetinkaya@dpu.edu.tr
Son Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, Çarşamba