Temel Afet Bilinci Semineri

Temel Afet Bilinci Semineri

Meslek Yüksekokulumuzda, Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında “Birey ve Aileler için Temel Afet Bilinci “ konulu seminer düzenlendi.

16 Nisan 2019, Kütahya/  

Meslek Yüksekokulumuz konferans salonunda gerçekleşen ve öğrenim gören yaklaşık 200 öğrenci ve öğretim elemanının katıldığı seminerde, açılış konuşmasını Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali ARTUN yaptı.

AFAD Gönüllüsü Olmanın Önemi Büyük

Türkiye’nin hemen yerinde deprem tehlikesinin bulunduğuna dikkat çeken AFAD İl Müdürü ARTUN, yenilenen Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile bunun bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade etti. Meydana gelebilecek afetlerin etkilerini bertaraf etmek ya da en aza indirmenin tek başına AFAD’ın sırtına yüklenemeyeceğine dikkat çeken Ahmet Ali ARTUN, son olarak bu konuda gençlerin AFAD Gönüllüsü olmasının son derece önem arz ettiğini belirtti.

Temel Afet Bilinci Eğitimi

İl Müdürü ARTUN’un konuşmalarının ardından, AFAD Eğitmeni olarak görev yapan Ercüment KÖK tarafından katılımcılara Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında “Birey ve Aileler İçin Temel Afet Bilinci” sunumu yapıldı. Sunumda deprem, sel, yangın ve tahliye konuları öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 temel başlık altında işlendi.

Ercüment KÖK tarafından yapılan sunumda yapısal ve yapısal olmayan riskler, bunları azaltmanın yolları, afet öncesi buluşma alanlarının belirlenmesi, afetlerden sonraki ilk 72 saate hazırlıklı olmak için ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantası hazırlamanın önemi, deprem anında devrilen ve düşen cisimlerden korunmak için hedef küçültmenin amaçlandığı çök-kapan-tutun hareketi ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler detaylı olarak ele alındı.

Toplanma Alanı Bina Tahliyesi

AFAD Başkanlığı tarafından sunulan hizmetle, her vatandaşın e-devlet üzerinden evine en yakın toplanma alanlarını öğrenebileceği belirtilirken, bina tahliyesi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar da katılımcılara aktarıldı.

Sunumun ardından gelen soruları yanıtlayan Ercüment KÖK, duyarlılıkları için Yüksekokulumuz yönetimine ve ilgileri için tüm öğrencilere teşekkür etti.

Meslek Yükseokulumuzdan AFAD Kütahya’ya Teşekkür Belgesi

Seminerin bitmesini müteakip, Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Mehmet ERDEM tarafından AFAD İl Müdürü Ahmet Ali ARTUN’a, Meslek Yüksekokulumuz Müdür Yardımcısı Öğr.Gör. Akif YILMAZ tarafından AFAD Eğitmeni Ercüment KÖK’e katkılarından dolayı birer teşekkür belgesi takdim edildi.

Son Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, Çarşamba